“SZNURÓWKA, PTAK I JA ” – RECENZJA KSIĄŻKI

Pierwszą przeczytaną „w zamknięciu” książką jest „Sznurówka, ptak i ja”, wydana przez nasze poznańskie Wyd. Zakamarki. Jest to książka dla młodszych uczniów, ale i tym starszym, a nawet dorosłym może się spodobać. Każdy czytelnik znajdzie w niej coś do przemyślenia.

Główną bohaterką jest dziewczynka o imieniu Selma, która spędza wakacje u dziadków. Jest ona nieśmiała, stoi raczej na uboczu, po wakacjach będzie zmieniać klasę, bo w poprzedniej nie miała kolegów ani przyjaciół. Lepiej dogaduje się z dorosłymi niż z rówieśnikami. A ptak?- siedzi w środku i dziobie (krytykuje, potwierdza lęki i niską samoocenę). Tak sobie myślę, że wielu ludzi ( i dzieci, i dorosłych) ma w sobie takiego ptaka, który zniechęca, nie pozwala się rozwijać, swoim głosem zamyka na innych.

-Ojej! – powiecie. – To smutna książka…

Wcale nie! Bo ptaka można pokonać, albo oswoić…

To właśnie udało się Selmie, która na wakacjach poznała Sznurówkę- wesołą, odważną i pewną siebie dziewczynkę.  Jak to się stało, że się zaprzyjaźniły i świetnie razem spędzały wakacyjny czas? A ptak?  Sprawdźcie sami…

Dodatkowym atutem książki jest to, iż nagrodzono ją w 2013 roku Nagrodą Augusta. Jest to najważniejsze szwedzkie wyróżnienie dla książki dziecięcej.

Gorąco polecam!

Iwona Kalemba