UCZEŃ UCZNIOWI POLECA

Tamara A. 7B

Autor: Victoria Aveyard
Tytuł: “Czerwona Królowa”
Treść utworu:
Główną bohaterką jest Mare Molly Borrow, siedemnastoletnia dziewczyna z Czerwonych, która ma zostać wysłana na wojnę. Akcja rozgrywa się w magicznym świecie – rządzą nim Srebrni, a tej szlachcie służą ubodzy Czerwoni.
Pewnego dnia Mare zostaje zabrana z domu do zamku Srebrnych, aby tam służyć parze królewskiej i ich dwóch synom. Podczas Królewskiej Próby okazuje się, że dziewczyna ma moce – potrafi wytworzyć błyskawice. Wszyscy zebrani są bardzo zdziwieni, ponieważ tylko Srebrni mają takie uzdolnienia. Para królewska ukrywa jej prawdziwe pochodzenie. Mare musi nosić makijaż, nauczyć się etykiety i ćwiczyć panowanie nad swoją mocą. Królestwo przygotowuje się do wyprawienia aż dwóch ślubów. Dziewczynka od błyskawic ma poślubić jednego z królewskich synów. Podczas jednego z treningów okiełznania mocy Mare rani się w policzek i prawie ujawnia się jej tajemnica. Czerwona Królowa doświadczy zdrady ze swojej najbliższej osoby. Zostaje uwięziona i wyłączona ze społeczności. Będzie musiała zawalczyć o życie.
Mare ucieka z królestwa, opuszczając Kościniec poprzysięga sobie, że pozbawi życia swojego chłopaka, który miał zostać jej mężem, bo to właśnie Maven był przyczyną wszystkich nieszczęść, które ją spotkały.

Dlaczego wybrałam ten tekst?
Książkę poleciła mi w bibliotece Pani Urbaniak. Jest z dziedziny fantastyki i dlatego chętnie ją przeczytałam. Jest to pierwszy tom z serii. Zamierzam przeczytać następne części. Bardzo podoba mi się cytat z okładki “Powstańmy! Czerwoni niczym świt.”.

Autor: Erin Hunter
Tytuł: “Ucieczka w dzicz” z cyklu “Wojownicy”
Treść utworu:
Rdzawy to płomiennorudy kocur domowy. Nie jest jednak typowym kotem kanapowym. Jego ciekawość sprawi, że pewnego dnia opuści ciepłe, domowe legowisko i ucieknie do pobliskiego lasu, by wieść żywot dzikiego kota.
Opowieści zasłyszane przez Rdzawego o tajemnicach gęstwin, kocich walkach o terytorium i niebezpieczeństwach okażą się prawdą. O władzę w lesie walczą cztery klany: Klan Pioruna, Klan Rzeki, Klan Cienia i Klan Wiatru. Prowadzą ryzykowne życie, szkolą wojowników, wychowają młode, walczą o terytorium, a przede wszystkim unikają Dwunożnych (ludzi). Rdzawy dołącza do Klanu Pioruna i od teraz nazywać się będzie Ognista Łapa. Zawsze on prawdziwą przyjaźń z Szarą Łapą. Czas w życiu kocich wojowników wyznaczać będą pełnie księżyca – czas od jednej pełni do drugiej to tyle, ile dla człowieka rok.
Życie w kocim stadzie znacząco odmieni przepowiednia, według której Klan Pioruna zostanie zagrożony, w dodatku zostanie odkryty w nim zdrajca, choć jeszcze długo niebezpieczeństwo nie będzie widoczne.

Dlaczego wybrałam ten tekst?
Książka “Wojownicy” była nagrodą na zakończenie roku od Pani Urbaniak za prowadzenie “Dzienniczka Czytelniczego”. Poprosiłam o nią, bo po pierwsze: urzekła mnie okładka – jest piękna, z rudym kotem o zielonych oczach, a po drugie: recenzje świadczą o tym, że “Wojownicy” są tak samo interesujący jak “Harry Potter”, którego uwielbiam. Myślę, że książka jest magiczna, zawiera mnóstwo barwnych opisów, więc z łatwością można przenieść się w “koci” świat. A to dopiero pierwszy tom!

Maciej G. z 8b

 Recenzja książki Aleksandra Kamińskiego „Kamienie na Szaniec”

                               Moją ulubioną lekturą szkolną jest książka pt. „Kamienie Na Szaniec” napisana przez Aleksandra Kamińskiego. Są w niej przedstawione losy młodych ludzi podczas II wojny światowej . Głównymi bohaterami są trzej przyjaciele  : Jan Bytnar, pseudonim „Rudy” , Tadeusz Zawadzki, pseudonim „Zośka” i Aleksander Dawidowski „Alek” . Chodzili do tej samej szkoły, należeli do jednej drużyny harcerskiej i byli bardzo ze sobą zżyci.

                               Chłopcy różnili się charakterami, ale może dlatego tak bardzo się lubili.(…)                        W książce opisane jest życie naszych bohaterów oraz ich przyjaciół po wybuchu II wojny światowej . Byli członkami konspiracji . Poznajemy ich losy od  pierwszych dni okupacji.(…)                                              Według mnie jest to to najlepsza książka jaką przeczytałem, zresztą czytam ją trzeci raz .Postawa chłopców bardzo mi się podoba. Byli ode mnie starsi tylko o kilka lat, a robili rzeczy, które w tym wieku wydają się niemożliwe . Ciekawe, ilu z mojego pokolenia byłoby zdolnych do takich poświęceń. W książce ciągle się coś dzieje i nie da się nudzić . Na pewno będę polecał znajomym ,żeby ja przeczytali .

Zoe z kl. 4a:

Autor: Andrea Wandel

Tytuł: „Przyjaciel Marysi”

Książka opowiada o dziewczynce, która miała na imię Marysia.

Marysia zawsze marzyła o karierze jeździeckiej. Pewnego dnia dostała kuca. Była niezadowolona, ponieważ jej przeciwniczka miała skoczkowego konia i znakomitego trenera. Rodzice zgłosili dziewczynkę do konkursu. Miłośniczka koni myślała, że poniesie porażkę. Okazało się, że nie doceniła Szczęściary, kuca, którego była właścicielką.

 Zawody konne poszły jej wyśmienicie.

            Książka była interesująca polecam ja tym, którzy kochają konie oraz dlatego, że szybko się ją czyta.

Ola T. z 8b

Przeczytałam książkę pod tytułem “Epidemia” napisaną przez Robina Cooka. Główną bohaterką jest Marissa Blumenthal, która jest lekarzem z CKE i próbuje się dowiedzieć skąd wzięła się epidemia eboli w szpitalach prowadząc śledztwo. Po drodze napotyka wiele przeszkód, dziwnych teorii i faktów w swoim śledztwie. Książka bardzo mi się podobała i chętnie sięgnę po inny tytuł tego autora.Polecam tę książkę wszystkim, którzy lubią thrillery szczególnie medyczne. Jest ona bardzo dobrze napisana, ponieważ autor jest lekarzem, więc zna się na tematyce jaką porusza.

Kolejną pozycją jest książka autorstwa Joanny i Rafała Pasztelańskich pod tytułem “Strażacy”. Opowiada ona o brawurowych akcjach Państwowej Straży Pożarnej. Jest w niej opisane kilka nieszczęśliwych zdarzeń, w które miały miejsce w naszym kraju, a w ratowaniu ludzkiego życia brali udział polscy strażacy i nie tylko. Polecam tą książkę każdemu kto jest ciekawy jak wygląda praca strażaków. Podczas czytania warto znać podstawowe skróty używane podczas wypadków mimo, że z na końcu książki znajduje się słownik terminów pożarniczych.

Następną książką jest ostatnia część trylogii Marie Lu “Malfetto północna gwiazda” jest ona kontynuacją poprzednich dwóch części. Adelina po objęciu królestwa musi wyruszyć z innymi z mrocznym piętnem spotkać się z bogami, aby ocalić świat przed zagładą. Książkę miło się czyta, ale oczywiście wcześniej trzeba przeczytać wcześniejsze części “Malfetto mroczne piętno” oraz “Malfetto drużyna róży”. W każdej z tych części przed prawie każdym rozdziałem jest ciekawy cytat z różnych starych ksiąg.

Franek P. 7b

Autor: Carola Dunn

Tytuł: ,,Śmierć w posiadłości Wentwaterów”

Seria: Kryminalne przypadki Daisy D.

   Czas akcji to wczesne lata dwudzieste ubiegłego wieku. Młoda arystokratka Daisy, która właśnie podjęła pracę w gazecie ma za zadanie opisać kilka posiadłości, w których mieszkają arystokraci. Pierwszym miejscem, do którego się wybrała był dom lorda  Wentwatera i jego dużo młodszej żony Annabel. W czasie pobytu Daisy posiadłość gości szereg krewnych
i znajomych państwa Wentwater, którzy darzą się sympatią i antypatią, plotkują między sobą, a ich ulubionym tematem przyciszonych rozmów jest Annabel i jej rzekoma niewierność.
Ma ona bowiem adoratora- Stephena Astwicka, który na każdym kroku podkreśla zażyłość
z panią domu. Kiedy więc pewnego poranka w jeziorze znaleziono ciało podrywacza, wydaje się oczywistym, kto jest odpowiedzialny za tę śmierć, ale gdy policja zaczyna śledztwo,
do którego przyłącza się Daisy sprawa się mocno komplikuje…

   Polecam tę książkę wszystkim osobom lubiącym kryminały, ponieważ zawiera ona ciekawą
i spójną opowieść, pełną zaskakujących zwrotów akcji, co powoduje, że do ostatnich kart
nie wiadomo, kto jest odpowiedzialny za zbrodnię. Ponadto pokazuje interesujący obraz arystokracji w Anglii w dwudziestoleciu międzywojennym.  Pozycję tę polecam zwłaszcza tym, którzy lubią literaturę Agathy Christie, ponieważ czytając ,,Śmierć w posiadłości Wentwaterów” od pierwszych jej stron nasuwa się skojarzenie kontynuacji twórczości tej pisarki.