EDUKACYJNA SIEĆ ANTYSMOGOWA

Nasza Szkoła bierze udział w projekcie ESA (Edukacyjna Sieć Antysmogowa), który przekazuje informacje na rzecz czystego powietrza i jest realizowany przez Państwowy Instytut Badawczy NASK we współpracy z Polskim Alarmem Smogowym. Jego celem jest propagowanie wiedzy na temat znaczenia czystego powietrza dla zdrowia i wpływu codziennych działań na jego jakość. Nasza szkoła została wyposażona w czujniki, badające jakość powietrza oraz ekran. W trybie ciągłym, na zewnątrz szkoły mierzone są:

– stężenie pyłu PM 2,5

– stężenie pyłu PM 10

– temperatura powietrza

– ciśnienie atmosferyczne

– wilgotność powietrza

Następnie zmierzone wielkości wysyłane są do centralnego serwera za pośrednictwem sieci internetu i prezentowane na stronie www.esa.nask.pl. Te dane umożliwiają uczniom nie tylko bieżące obserwowanie jakości powietrza, ale także wykonywanie pod kierunkiem nauczycieli własnych badań i obserwacji stanu czystości powietrza oraz zmian dokonujących się pod wpływem czynników atmosferycznych. 

Magdalena Sieczkarska

 Bardzo zachęcamy do obejrzenia filmu na temat smogu.