UDZIAŁ WOLONTARIUSZY W WARSZTATACH

27 października nasi szkolni wolontariusze wzięli udział w warsztatach poprowadzonych przez Pana Mateusza Karasia – doktoranta w Instytucie Filozofii UAM. Pan Mateusz naukowo zajmuje się komunikacją osób niewidomych i sam jest niedowidzący. Dzięki niemu uczniowie przekonali się, jak wygląda świat dla osób pozbawionych zmysłu wzroku. Spotkanie rozpoczęło się prezentacją narzędzi, które umożliwiają niewidomym pełne funkcjonowanie w życiu codziennym, wśród których najważniejsze są: biała laska, monokular, czytak oraz odpowiednio przystosowany telefon komórkowy. Następnie dzieci wzięły udział w części ćwiczeniowej zajęć, podczas której rozpoznawały przedmioty z zasłoniętymi oczyma i identyfikowały rozmaite dźwięki otoczenia. Uczennice spróbowały także audiodeskrypcji, czyli opisu dzieła sztuki dla niewidomych. W ten sposób wszyscy przekonaliśmy się, że nie jest łatwo opowiedzieć o obrazie tak, aby druga osoba odpowiednio wyobraziła go sobie. Otrzymaliśmy dawkę cennych informacji na temat trudności, z jakimi borykają się osoby niewidome, a piątkowe warsztaty na pewno zaowocują osobistymi refleksjami. Dziękujemy Panu Mateuszowi za poświęcony nam czas i zapraszamy ponownie do naszej szkoły!

Loading Images
wpif2_loading