WARSZTATY Z ROBOTYKI I PROGRAMOWANIA

Od 21 lutego do 28 marca w naszej szkole odbywały się bezpłatne zajęcia z robotyki i programowania zorganizowane przez firmę Comarch S.A. oraz Fundację Niwa Edukacji i Rozwoju w ramach programu grantowego ComarchCares.  W cyklu udział wzięły dwie grupy dzieci po cztery spotkania, na których w formie zabawy poznawały tajniki programowania robotów Star Wars BB-8 w języku Scratch.

Każda lekcja zorganizowana była w formie krótkiej opowieści, której kolejne epizody wprowadzały nowe elementy ze świata informatyki i kończyła się zadaniem lub misją, której wykonanie wymagało użycia wszystkich poznanych elementów. Podczas pierwszego spotkania dzieci nauczyły się sterować robotami za pomocą aplikacji uruchomionej na tablecie. Dowiedziały się jak zaprogramować ruch robota, efekty świetlne oraz wydawanie dźwięków. Wielką frajdę sprawiło im udawanie robotami różnych zwierzątek. Na końcu musiał wykazać się dużą kreatywnością i umiejętnością logicznego myślenia, aby zaprogramować ucieczkę robota uwięzionego w labiryncie i strzeżonego przez szturmowców z Gwiezdnych wojen.

Na kolejnych zajęciach była okazja do rysowania za pomocą robotów różnych kształtów, a opanowanie tej umiejętności pozwoliło zamienić naszych małych BB-8 w roboty sprzątające mieszkanie.

Trzecie zajęcia to już „poważne” programowanie, gdzie pojawiły się takie elementy jak wykonywanie instrukcji w pętli, czy wykorzystanie zmiennych. Nabyte umiejętności dzieci mogły wykorzystać w warunkach prawdziwie bojowych, bo ostatnie zadanie polegało na obronie zamku przez roboty zaprogramowane tak, aby zachowywały się jak strażnicy.

Cykl zakończyliśmy zajęciami podsumowującymi zdobytą wiedzę oraz rozwijającymi umiejętność pracy zespołowej. Tematem lekcji była piłka nożna. Rozpoczęliśmy od zaprogramowania robota do strzelania rzutów karnych,  a wielkim finale rozgrywaliśmy mecz piłki nożnej. Roboty Star Wars BB-8 dostarczyły całą masę wiedzy, emocji i atrakcji. Było bardzo kreatywnie, wesoło i głośno. Warsztaty odbyły się dzięki współpracy szkoły, rodziców z klasy 1c, firmy Comarch S.A. oraz  Fundacji Niwa Edukacji i Rozwoju.

Karina Nadolna

Loading Images
wpif2_loading
image001.jpg
image007.png
image003.png
image005.png