WYCIECZKA KLAS CZWARTYCH – SZLAKIEM PIASTOWSKIM

12 czerwca klasy IV wyruszyły na wycieczkę Szlakiem Piastowskim.

Pierwszym przystankiem na szlaku była Lednica, która w czasach Mieszka I i Bolesława Chrobrego pełniła rolę centrum wczesnopiastowskiej Polski. Uczniowie przeprawili się promem na Ostrów Lednicki, gdzie zwiedzali z przewodnikiem tzw. Mały Skansen – pozostałości grodu i kaplicy, w której być może Mieszko I przyjął chrzest. Następnie udali się do najbardziej znanego w Europie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie. Dzieci dowiedziały się, jak żyli ludzie w VIII w.p.n.e., w jaki sposób budowali swoje domostwa, ulice i wały obronne. Po krótkim odpoczynku uczestnicy wycieczki dotarli do pierwszej stolicy Polski. Tutaj zwiedzili Muzeum Początków Państwa Polskiego, w którym oprócz ciekawych eksponatów obejrzeli spektakl audiowizualny. I wreszcie punkt obowiązkowy w Gnieźnie, czyli wizyta w Katedrze położonej na Wzgórzu Lecha, w której koronowano pierwszego króla Polski Bolesława Chrobrego. Dzieci zobaczyły sarkofag św. Wojciecha oraz Drzwi Gnieźnieńskie, na których w kilkunastu scenach zilustrowano życie świętego. Jeszcze tylko drobne zakupy na stoisku z pamiątkami i można było wracać do domu.

Pogoda dopisała, humory również. W drodze powrotnej czwartoklasiści zaczęli już planować wspólny wyjazd w przyszłym roku szkolnym!

Loading Images
wpif2_loading