ALE KINO

7 grudnia 2017r. klasa 4a uczestniczyła w 35.Międzynarodowym Festiwalu Filmów Młodego Widza Ale Kino! Uczniowie mieli okazję obejrzeć trzy dokumentalne filmy krótkometrażowe. Dla wielu z nich było to pierwsze spotkanie z dokumentem. Przed projekcją odbyła się krótka pogadanka, w której wyjaśniono młodym widzom, czym różnią się filmy dokumentalne od fabularnych i animowanych oraz jak powstają.

Następnie rozpoczęła się projekcja filmów.

Pierwszy z nich pt. „Było sobie drzewo” opowiada o 11-letniej dziewczynce o imieniu Filine, która obserwuje całymi dniami dąb i toczące się w jego otoczeniu życie. Wielką zaletą tego obrazu były piękne zdjęcia świata przyrody.

Bohaterem drugiego filmu pt. „Giovanni i jego wodny balet” jest dziewięciolatek, który ma nietypowe hobby – trenuje pływanie synchroniczne. Marzy o tym, by być pierwszym chłopcem, który wystartuje w duńskich zawodach pływackich w tej dyscyplinie. To film o rozwijaniu swojej pasji i stawianiu czoła przeciwnościom.

Miejscem akcji trzeciego z filmów pt. „Jesser i trzcina cukrowa” jest mała wioska w Nikaragui. To opowieść o chłopcu i jego rodzinie żyjących w bardzo skromnych warunkach. Mały Jasser udowadnia, że jeśli czegoś bardzo pragniemy lub coś nam się nie podoba i chcemy to zmienić – to trzeba wziąć sprawy w swoje ręce. Widzowie poznają świat pełen trudności, ale i wiary, że można zmienić swój los.

Po projekcji odbyła się krótka rozmowa, w której uczniowie  mieli okazję opowiedzieć o swoich wrażeniach i ocenić obejrzane filmy.